Janmat meble ares, szafy z lacobelem, sofa adria

125 czwartek, Grudzień 17th, 2015

Ziemia obiecana

Ziemia obiecana
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nieruchomosci20.jpgPierwsza połowa XIX wieku to szybki rozwój Łodzi, ośrodka przemysłu włókienniczego. Rozwijający się przemysł przyciągał robotników i rzemieślników z innych terenów kraju, co spowodowało powiększenie terytorium miasta. Powstał rynek, plac kościelny i cmentarz. Powstały osiedla domów robotniczych oraz rezydencje właścicieli zakładów produkcyjnych.

Władysław Reymont opisał powstawanie przemysłowego miasta. Jego dzieło ?Ziemia obiecana? zostało zekranizowane przez Andrzeja Wajdę, ukazując biedę i brzydotę Łodzi w tamtym okresie.

Do połowy lat 60-tych poprzedniego stulecia architektura secesyjna i eklektyczna miasta nie przedstawiała żadnej wartości dla konserwatorów zabytków, a stare kamienice czynszowe były wyburzane. Dopiero uznanie obiektów z tamtych okresów za zabytkowe wpłynęło na decyzję o zachowaniu charakteru zabudowy z tamtego okresu. Na odrestaurowanej ulica Piotrowskiej, znajdują się najlepsze restauracje i luksusowe sklepy, a Pałac Poznańskich i Archikatedra Św. Stanisława Kostki to przystanki każdej wycieczki turystycznej.

Ciekawe wpisy o budownictwie:

About 

Related Articles